ŠPANJOLSKA – Španjolski pisac Juan Goytisolo dobitnik je najvažnijega priznanja za književnost španjolskoga govornog područja, nagrade Cervantes.
„Goytisolo predstavlja jedan od vrhunaca španjolske književnosti nakon Drugoga svjetskog rata“, rečeno je iz žirija koji predaje nagradu. 83-godišnji Goytisolo jedan je od najpoznatijih suvremenih španjolskih pisaca, a posljednjih se godina navodio kao mogući kandidat za Nobelovu nagradu. Poznat je kao kritičan intelektualac, kao i posrednik između zapadnih i arapskih kultura. Odrastao je u Barceloni, živio u egzilu u Francuskoj, predavao u SAD-u, a sada živi u Maroku. Osim romana, među njima Señas de identidad, Reivindicación del conde don Julián i Juan sin tierra, u kojemu se obračunava s tradicionalističkim društvenim vrijednostima u doba Francove diktature, objavio je brojne kratke priče, putopise i eseje. Nepisano je pravilo da nagrada Cervantes, vrijedna 125.000 eura, koja se predaje svake godine, obično odlazi naizmjence španjolskim i latinoameričkim autorima. Prošle godine dobila ju je meksička autorica Elena Poniatowska. Nagrada će Goytisolu biti predana na svečanosti 23. travnja, na obljetnicu smrti Miguela de Cervantesa.
VELIKA BRITANIJA – Britanska autorica kriminalističkih romana P. D. James umrla je u 94. godini u Oxfordu.
Jamesova je poznata po romanima o policajcu Scotland Yarda Adamu Dalglieshu, koji uz detektivski posao piše i poeziju. Britanski premijer David Cameron spisateljicu je opisao kao „jednu od najboljih britanskih autorica krimića, koja je inspirirala generacije čitatelja“, dok je njezin kolega Ian Rankin rekao: „Svaki nastup s njom bio je užitak. Oštar intelekt, brzina razmišljanja. Nedostajat će nam.“ Phyllis Dorothy James radila je u Ministarstvu unutarnjih poslova, a od 1991. za konzervativce je sjedila u parlamentu. Njezine knjige, poznate po tome da su u klasičnu britansku detektivsku priču uvele realistične, suvremene likove, prodane su u milijunskim nakladama, a po mnogima su snimljeni filmovi i TV-serije. Prvi je roman, Cover Her Face, objavila 1962, a Dalgleish je posljednji put nastupio 2008. u romanu The Private Patient. Crime Writers’ Association dodijelio joj je 1987. priznanje za životno djelo, a 2005. dobila je počasnu medalju za književnost National Arts Cluba.
KOLuMBIJA – Kolumbijska vlada izrazila je razočaranje time da je osobni arhiv kolumbijskoga nobelovca Gabriela Garcíe Márqueza prodan jednom američkom sveučilištu.
Vlada žali što arhiv nije ostao u zemlji, ali i poštuje odluku obitelji, javljeno je iz ministarstva kulture. Márquez je u travnju u dobi od 87 godina umro u Meksiku, gdje je živio već desetljećima. Njegova je obitelj ostavštinu ponudila i prodala Harry Ransom Centru Sveučilišta u Austinu. Centar, specijaliziran za latinoameričku književnost, raspolaže s više autorskih ostavština, među njima Williama Faulknera i Jorgea Luisa Borgesa. U Márquezovu su arhivu izvorni rukopisi deset romana, među njima Sto godina samoće i Ljubav u doba kolere, kao i tisuće pisama, fotografija i novinskih isječaka te koncept govora za primanje Nobelove nagrade 1982. Harry Ransom Center najavio je da će dijelove ostavštine digitalizirati i staviti na raspolaganje javnosti, a za jesen sljedeće godine planira i simpozij o Márquezu.
LIBANON – U dobi od 102 godine u Libanonu je umro pjesnik, autor kazališnih komada i jezični reformator Said Akl.
Akl je pisao na klasičnom arapskom, ali i na libanonskom dijalektu, za koji je izradio i „libanonski alfabet“, zasnovan na latinici. Više njegovih pjesama uglazbila je najpoznatija libanonska pjevačica Fairuz. Akl je rođen 1912. u maronitskoj obitelji u Zahléu na istoku zemlje, a tijekom građanskog rata bio je politički aktivan, zagovarajući kao libanonski nacionalist kulturni i jezični identitet zemlje, odvojen od arapskih utjecaja.
Klikni za povratak